ДМИТРО МАРКІН Senior Software Engineer @EPAM
Від дитячого захоплення до «Антології дніпропетровських шахів»: як програміст з Дніпра розвиває шахову спільноту
Міжнародний майстер з шахів Дмитро Маркін бере участь у житті міської та обласної федерацій, організовує турніри, досліджує історію та працює над авторським тритомником «Антологія дніпропетровських шахів». Все це - паралельно з роботою в галузі ІТ. Навіщо професійному веб-розробнику таке захоплення, як йому вдається балансувати між хобі та роботою і які перспективи у шахістів в Дніпрі - далі від першої особи.
Про шахи у житті
Взагалі, мої перші спогади про шахи – родом з раннього дитинства. Я грав з мамою й дідусем ще у дошкільному віці. В нашому домашньому архіві є фото, на якому я намагаюся правильно розставити фігури на дошці. На цьому фото мені три з половиною роки.
Займатися шахами серйозніше я почав у 8 років в шкільному гуртку. На той час я вже знав правила, трохи грав, але на цьому мої пізнання й обмежувалися. У гуртку я займався кілька років, здобув перший розряд і перейшов до спеціалізованої дитячо-юнацької школи №9.
Шахи завжди приваблювали мене духом суперництва, чесної боротьбою. Крім того, мої друзі теж ними захоплювалися. Тому це була ідеальна можливість проводити час разом за цікавим заняттям.
Йшли роки, я брав участь у багатьох місцевих та регіональних змаганнях, ставав їх призером, нарешті, у 2009 я отримав титул міжнародного майстра з шахів. Після цього заради популяризації улюбленого виду спорту я сфокусувався на громадській роботі. Кілька років був віце-президентом Дніпропетровської обласної федерації шахів, півроку - виконавчим директором об'єднаної обласної та міської федерації з шахів, більше десяти років вів сайт обласної федерації.
Гасло нашої федерації: «Зробимо Дніпро шахової столицею України». Ми намагаємося підкріплювати його реальними діями, адже досить довго ми були в тіні сильніших з точки зору шахів міст: Києва, Львова, Харкова, Одеси. Сьогодні в Дніпрі - шість міжнародних гросмейстерів і більше десятка міжнародних майстрів. Підростають і молоді таланти. Чудові результати на чемпіонатах України та Європи в своїх вікових групах показали Анастасія Дубовик і Єлизавета Гребенщикова. Лізі, наприклад, тільки виповнилось 16 років, а вона вже двічі посідала п'яте місце у дорослих чемпіонатах України і виконала норму майстра спорту. А кількість перемог Насті у різних чемпіонатах України серед дівчат перевищує півтора десятка. Це досить високий рівень.
З командою федерації ми регулярно організовуємо турніри обласного і міського рівнів. Наприкінці минулого року через карантинні обмеження нам довелося проводити чемпіонат міста за двоступеневою системою - півфінали за швейцарською і фінал за круговою системою. Але в цьому році стало простіше, чемпіонати міста та області пройшли за звичною швейцарською системою без обмеження кількості гравців.
Звичайно, зараз багато турнірів проходить в онлайн-форматі на платформах chess.com або lichess. Але мені більше імпонують живі змагання, спілкування з однодумцями. Завдяки шахам вдається спілкуватися з безліччю цікавих людей. Це допомагає розширювати світогляд і розвиватися.
Про шахи для початківців
Займатися шахами може кожен. Вони дуже демократичні і спочатку не вимагають непересічних знань або великих капіталовкладень. Інвентар не дуже дорогий, в державних спортивних школах тренери навчають грі безкоштовно. Доступна велика кількість навчальних медіа-матеріалів. Однак на більш високому рівні потрібна буде робота з експертами в області шахів, таке навчання вже вимагає певних витрат. І все одно - це доступніший вид спорту, ніж багато інших.
У Дніпрі є багато юних перспективних шахістів. Не всі з них стануть професійними гравцями або шаховими експертами, але дружба з шахами обов'язково допоможе їм у житті. У природжених талантів, звичайно, є певні переваги перед тими гравцями, кому успіхи даються через кропітку працю. Але, разом з тим, не можна недооцінювати цілеспрямованість. Серйозні заняття шахами вимагають великого терпіння, фізичної витривалості, прагнення досягати досконалості, а ще - часу. За кілька сотень років поціновувачі шахів накопичили значну теоретичну базу. У цьому виді інтелектуального єдиноборства перші результати можуть даватися легко, але щойно розслабишся, припиниш працювати – чекай на злий жарт долі. Гравець почне втрачати здобуті позиції. Шахи - це постійна робота над собою.
Про шахи та роботу
У 2002 році я став випускником механіко-математичного факультету Дніпропетровського університету, а після закінчення комп'ютерної академії ШАГ, з 2005 підробляв системним адміністратором. І хоча довгий час займався розробкою сайтів, розпочав кар'єру інженера-програміста лише в 2015-му році. А з вересня минулого року я співпрацюю з компанією ЕРАМ.
В ЕРАМ функціонує велика спільнота поціновувачів шахів і це - чудовий спосіб знайти однодумців. У лютому цього року команда EPAM Україна взяла участь у першому офіційному онлайн-чемпіонаті світу серед корпорацій. Ми зіграли дуже вдало – посіли 6 місце з 40 команд у своїй підгрупі. В багатьох командах грали професійні шахісти, а отже – це досить гідний результат. За нашу команду, окрім мене, виступили харків’яне Степан Фірсов та Олександр Луцик, мій давній приятель Сергій Киряхно з Дніпра (до речі, минулорічний переможець українського турніру ЕРАМ) та львів’янка Наталя Сікорська. Усі вони продемонстрували відмінні спортивні якості, особливо протягом останнього туру, коли ми перемогли професійну команду. А особисто я в березні переміг у всеукраїнському онлайн-турнірі IT-фахівців Intellias Chess Challenge 2021, в якому взяло участь 415 шахістів.
Але останніми роками я нечасто беру участь у масштабних змаганнях як гравець. Бракує часу, адже гра на певному рівні вимагає постійної підготовки. А для мене шахи - це все ж таки захоплення. Тому я намагаюся, щоб вони супроводжували, але не заважали моїй професійній діяльності. Улюбленій грі я приділяю вільний час, який присвячую, зокрема, організації змагань та суддівству.
А ще я більше 10 років досліджую історію шахів міста та області.
Про шахи та «Антологію»
Все розпочалося з роботи над сайтом обласної федерації шахів. Зараз вже функціонує інший портал, але тоді, в 2009-му, це була одна з моїх стартових точок у веб-розробці.
Я вирішив створити на сайті історичний розділ і зрозумів, що інформації про розвиток шахів у Дніпропетровській області катастрофічно бракує. Я почав досліджувати періодичну пресу, книги (а це кілька сотень тисяч сторінок різнопланової інформації!), Спілкувався з ветеранами, опрацьовував особисті архіви. Наприклад, з рукопису Євгена Миколайовича Узуна, багаторічного голови обласної федерації, дізнався про шахову історію дореволюційного періоду. Він писав свою роботу в 1960-80 роках, але до публікації справа не дійшла. Зараз цей рукопис - окремий розділ (який був значно вдосконалений) в моїй роботі: тритомній «Антології Дніпропетровських шахів». Кожен з томів налічує близько 350 сторінок. Крім того, з різних джерел вдалося зібрати понад 15 тисяч партій, які зіграли наші шахісти в місцевих, національних та міжнародних змаганнях в період 1902-2002 років.
В Україні є книги, присвячені історії шахів в певних регіонах. Мені відомо про такі видання в Харкові, Львові, Одесі, Миколаєві, Житомирі, Донецькій області. Однак жодна з них не може похвалитися такою деталізацією. «Антологія Дніпропетровських шахів» охоплює період з моменту створення першого шахового гуртка в 1902 році до наших днів. За задумом, це має бути історична пам'ятка шахам у Дніпрі. Цей проєкт – некомерційний, адже я інвестував значну кількість часу та власних коштів у створення «Антології». З комерційної точки зору цей проєкт неможливо зробити прибутковим. Просто одного разу я зрозумів, що якщо я не впорядкую нашу шахову історію, то навряд чи хтось зробить це найближчим часом.
Зараз робота на завершальному етапі. Деякі частини вже доступні в електронному варіанті в форматі ознайомлювальних фрагментів:
Два томи з трьох, за моїм задумом, повинні бути надруковані, а третій планується в електронному форматі. Він містить найсвіжішу інформацію, яка постійно оновлюється, а також розділи, які поки що не вдалося повністю відновити.
Крім того, паралельно я працюю над декількома підпроєктами про особистості та локації. Безумовно, вся ця робота була б неповною без допомоги з боку шахової спільноти міста та області. Інформаційну допомогу моєму проєкту вже надали понад 300 осіб. Тому я з радістю прийму будь-які додаткові відомості про шахову історію міста й області для використання в книгах. Пишіть на електронну пошту [email protected].
В ЕРАМ цього року теж відбувся шаховий турнір. Як він пройшов?
У середині березня серед ЕРАМ-ерів України проходив шаховий турнір. На нього зареєструвалося 126 осіб, з яких 104 змогли взяти участь. Це досить велика кількість. Наскільки мені відомо, минулого року зіграли близько 60 осіб. Ком'юніті зростає разом із компанією. І це приємно, що люди приходять, цікавляться, долучаються до життя спільноти. Ми намагаємося підтримувати цікавість колег до шахів, проводячи й інші цікаві заходи.
Турнір з швидких шахів пройшов в 10 турів за швейцарською системою. Переміг наш колега зі Львова Богдан Полулих. Друге місце посів я, а третє – ще один львівський шахіст Олександр Смолкін.
В нас було три призи: красиві кубки у вигляді дерев'яної шахової фігури. Крім того, 50 перших шахістів були нагороджені фірмовими брендованими бейсболками. Зазначу, що склад турніру був дуже сильним, а якість партій доволі висока.
Мені підказали, що ти не лише брав участь у турнірі, але й допомагав з його організацією, чи не так?
Так, допомагав, але основним організатором був Максим Вишкварок. Йому допомагали лідери регіональних спільнот: Олександр Луцик з Харкова, Олександр Зотіков зі Львова та інші колеги. До речі, 23 жовтня в рамках Z-Conference українське шахове ком’юніті провело міжнародний шаховий онлайн-турнір ЕРАМ-ерів.
Підписатися на новини
-
Фокус на рості
Наталя Осташко, Senior Program Manager, про важливість академічної освіти, якісне планування, правильну мотивацію та про те, як бути гарним менеджером
Наталя Осташко, Senior Program Manager, розповіла про те, чому важлива академічна освіта, де знайти мотивацію для навчання та про характеристики гарного менеджера.
-
Соціальна відповідальність
Наплічники життя: як EPAM допомагає бойовим медикам рятувати життя
-
Лайфхаки
Power Query: як працювати з динамічними заголовками стовпців
-
Подія
Векторні бази даних для Gen AI
-
Фокус на рості
Олена Вірун, Senior Business Analysis Manager в EPAM, про розвиток кар’єри, виклики, навчання та підтримання внутрішнього ресурсу
Олена Вірун, Senior Business Analysis Manager, з EPAM вже понад дев’ять років. У цій статті вона розповідає про кар’єрні досягнення та виклики, навчання та плани.
Вакансії EPAM Ukraine у Київ | Львів | Харків | Дніпро | Вінниця | Івано-Франківськ | Одеса | Чернівці | Хмельницький | Рівне | Ужгород | Тернопіль | Луцьк за напрямком Java | JavaScript | .NET | DevOps | Experience Design | Software Testing | Business Analysis | Python| Big Data | Mobile | Solution Architect | Ruby on Rails у містах за напрямком Java вакансії Київ | Java вакансії Харків | Java вакансії Львів | Java вакансії Вінниця | Java вакансії Одеса | Java вакансії Івано-Франківськ | Java вакансії Чернівці | Java вакансії Хмельницький | Java вакансії Рівне | Java вакансії Ужгород | Java вакансії Тернопіль | Java вакансії Луцьк | JavaScript вакансії Київ | JavaScript вакансії Харків | JavaScript вакансії Львів | JavaScript вакансії Вінниця | JavaScript вакансії Одеса | JavaScript вакансії Івано-Франківськ | JavaScript вакансії Чернівці | JavaScript вакансії Хмельницький | JavaScript вакансії Рівне | JavaScript вакансії Ужгород | JavaScript вакансії Тернопіль | JavaScript вакансії Луцьк | DevOps вакансії Київ | DevOps вакансії Харків | DevOps вакансії Львів | DevOps вакансії Вінниця | DevOps вакансії Одеса | DevOps вакансії Івано-Франківськ | DevOps вакансії Чернівці | DevOps вакансії Хмельницький | DevOps вакансії Рівне | DevOps вакансії Ужгород | DevOps вакансії Тернопіль | DevOps вакансії Луцьк