Ще коли я займав позицію на рівні middle, у мене був дуже гарний керівник, який мотивував мене стати лідером команди і набувати необхідних технічних навичок. Перед тим, як просунутися вперед кар’єрними сходами, я пройшов внутрішній курс EPAM «Grow to Lead Program». На ньому я мав визначеного ментора, який надав мені багато практичних рекомендацій на основі розбору реальних ситуацій щодо того, як стати ефективним лідером команди. На курсі я удосконалив свої соціальні навички та навчився правильно балансувати на проєкті. Також варто зазначити, що мій технічний досвід став у нагоді, коли я почав працювати у ролі лідера команди. Так, мені було значно легше планувати роботу всередині міжфункціональної команди, маючи відповідні навички з розробки програмного забезпечення та написання коду. Мій попередній досвід допомагав мені краще розуміти цілі проєкту, а також брати участь у написанні його модулів та розробці в цілому.
Варто зазначити, що я проходив декілька внутрішніх курсів EPAM з комплексного розвитку соціальних навичок: комунікації, роботи з клієнтами, управління ресурсами та інших. З досвідом роботи приходить краще розуміння того, на що потрібно більше звертати увагу для того, щоб забезпечити гідний рівень поваги всередині команди. Лідер команди також має прислухатися до своїх колег. Я вважаю, що вчитися можна і потрібно у будь-кого, хто вам імпонує, навіть якщо цей колега має менший досвід. Наразі я продовжую розвивати свої технічні навички, обіймаючи менеджерську посаду. Так, я вчуся будувати архітектуру з нуля, отримуючи консультації від Solution Architect на моєму поточному проєкті. Також на щотижневій основі я маю зустрічі з моїм керівником, який дає мені поради стосовно, того, як можна покращити певні соціальні навички.
Протягом півроку я проходив внутрішній курс в Delivery Management School, де вивчав не лише практики та підходи в управлінні проєктами, а й основи побудови архітектури рішень на основі вимог замовників. Маючи досвід на позиції лідера команди, я прагнув розвиватися саме як Delivery Manager, оскільки мене мотивувала робота з клієнтом, усвідомлення проєкту в цілому та його проблемних місць. Так, коли я перейшов на поточну позицію, я зрозумів, як працює бізнес у цілому. У ролі Delivery Manager я бачу, яку цінність від проєкту і продукту отримує не лише замовник, а і кінцевий користувач, які є ризики, і як ними можна управляти.
Окрім цього, я ще вивчаю основи інвестування та досліджую відповідні можливості в Україні та за кордоном. Нещодавно пройшов курс від Google Startup Academy, на якому ознайомився з основами фінансового менеджменту, маркетингу та управління ресурсами. Також влітку 2022 року я вступив до аспірантури на факультеті інформатики та обчислювальної техніки в КПІ, де я раніше отримав ступінь магістра. Оскільки тема моєї дисертації буде пов’язана з Data Science, я буду проходити внутрішній курс EPAM з Data Engineering. Знання, які я отримаю після його проходження, стануть помічними у написанні моєї роботи.
Якщо ви думаєте про можливий перехід у менеджмент, раджу спробувати отримати відповідний управлінський досвід на вашому проєкті на практиці. У розмові з вашим керівником, ви можете озвучити свої побажання та спробувати виконувати нові додаткові обов’язки. У разі, якщо нова роль вам буде імпонувати, ви можете далі розвиватися за обраним напрямом. На початку раджу зібрати інформацію про ролі і вимоги до позицій, які можуть вас цікавити. Після того, як ви визначитесь із напрямом подальшого розвитку, раджу попрацювати із ментором та розібрати реальні ситуації та сценарії, які можуть виникати на тій чи іншій позиції.
Якщо ви розглядаєте для себе менеджерську позицію, ви маєте розуміти, що вона передбачає значний обсяг комунікації з великою кількістю незнайомих людей з метою досягнення порозуміння, а також пошуку компромісів та шляхів вирішення проблемних питань. Ефективне управління має комплексний підхід. Бажання налагоджувати нові процеси, проводити зустрічі з членами команди, щоб вислухати їхні проблеми і побажання, а також управляти ресурсами в цілому є невід’ємними компонентом менеджменту. Ви зможете зрозуміти, чи підходить вам саме ця позиція лише після того, як спробуєте. На своєму шляху я також зустрічав спеціалістів, які прагнуть залишатися на своїх поточних посадах і не хочуть зростати. Такий вибір насправді також має цінність для проєкту, адже передбачає збереження технічних експертів на ньому.
Якщо вам цікаво розвиватися саме як Delivery Manager, окрім соціальних навичок, ви повинні мати розвинені технічні навички, зокрема, розуміти основи побудови архітектури. Так, досвід роботи розробником програмного забезпечення допомагає мені у спілкуванні з клієнтами, які мають великий технічний досвід роботи і висувають високі вимоги. Delivery Manager повинен пропонувати технічні рішення на зустрічах без проведення додаткових консультацій з архітекторами чи лідерами команд. Уже після завершення таких зустрічей відповідні рішення можуть бути удосконаленими та запровадженими із новими змінами.
Лише ви обираєте власний кар'єрний шлях! Визначивши для себе технічний або менеджерський напрямок розвитку, ви завжди при бажанні можете його змінити у будь-який час. Ви також можете успішно поєднати ці два напрямки на прикладі мого досвіду. Тим самим ви підвищите свою компетентність і конкурентність на ринку.